מחשבות לל"ג בעומר

מחשבות לל"ג בעומר

האדמ"ור של חסידות בואיאן מדליק את המדורה על קבר הרשב"י

והנה מגיע ל"ג בעומר. הילדים באקסטזה כבר חודש לפני. "משיגים" עגלות מהסופר, סוחבים עצים, מזיעים ונשרטים על קידוש האש.
כן, ל"ג בעומר נחווה עבור רבים מאתנו כחג של ילדים. השאלה המתבקשת היא, האם טקס האש המרכזי של השנה רלוונטי לחיים במאה ה21 בהם אנחנו בעיקר תרים אחר האושר וההגשמה האישית… ואיך כל תפוחי האדמה השרופים האלה יכולים לעזור לנו להתבונן בעין חומלת יותר על עצמינו ועל הזולת?
טקסי אש הם אוניברסאליים. בכנסייה נהוג לקנות נר ולהדליק לפני שמתפללים. במזרח מדליקים קטורת ונותנים לעשן "לטהר" את האווירה. תהלוכות לפידים ניתן לראות במקומות שונים על פני הגלובוס. וזיקוקים ביום העצמאות הם בטח לא המצאה יהודית.

צילום הוא בראש ובראשונה תקשורת. מפגש משני צידי העדשה.

על פי המסורת חגיגות ל"ג בעומר מסמלות את יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי ולא פחות חשוב, את היום שבו הסתיימה המגיפה שבה מתו 24,000 מתלמידיו של רבי עקיבא מכיוון שלא נהגו כבוד זה בזה.
ביהדות, כמו בדתות רבות אחרות, מציינים ארועים באמצעות הדלקה של אש. בייארצייט מדליקים נר זכרון, את השבת מקבלים בהדלקת נרות, ביום העצמאות מדליקים משואות, ובל"ג בעומר מדליקים מדורות ענק. "הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו?" אור וכבוד כנראה ראויים זה לזה.

בין אם המנוע הוא אמונה דתית ובין שחוויות אנתרופולוגיות עושות לך את זה, זה הזמן להצטייד במצלמה, אורך רוח, ראש פתוח ולעלות למירון להילולת רבי שמעון בר יוחאי. זמן מעולה לעשות זום אאוט במצלמה על מאות אלפי אנשים חדורי אמביציה להתפלל על 10 מטר רבוע, ובמקביל לעשות זום אין ולהתבונן על השאיפות האישיות שלך. על מה את/ה מוכן /ה ללכת עד הסוף, והאם תשקיע/י את כל כולך על מנת להגיע ליעד הנכסף? האם הרצונות שלך הם אש שמאירה בתשוקה אותך ואת סביבתך או שבדרך להגשמה נשרפים יותר מידי גשרים וקשרים… האם המדורה שלך מוכנה להידבר עם מדורות שונות ממך שחומרי הבעירה שלהן ממש הפוכים לאלו שלך?
שאלות אלו מומלצות במיוחד עם מרשמלו שרוף, אחד ורוד ואחד לבן. כבוד למסורת ארוכת זרדים 🙂

ריקודים בהילולה במירון

את הצילומים בדף צלמתי בביקורים שונים בהילולה במירון

שתפו מאמר זה

תגובות (1)

  1. ברוך :

    תודה הראל על הכתיבה המעשירה ועל התמונות המרהיבות.

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם נא וודא שמילאת את כל השדות *

20 + 4 =